Czy posłowie z Zagłębia są pracowici? Sprawdziliśmy ich aktywność [AKTYWNOŚĆ POSŁÓW]

Minęło już ponad 100 dni od zaprzysiężenia parlamentarzystów. Zagłębie Dąbrowskie reprezentowane jest przez 9 posłów. Jest to więc pierwsza okazja, aby podsumować ich aktywność w Sejmie.

Posłowie z Zagłębia - fot. TZ

Posłowie z Zagłębia – fot. TZ

Przypomnijmy tylko, że nasz region reprezentuje pięć posłanek i czterech posłów. Są to odpowiednio Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas i Dariusz Starzycki (Prawo i Sprawiedliwość). Platformę Obywatelską reprezentuje Beata Małecka-Libera, Paweł Bańkowski i Anna Nemś. W ławach poselskich zasiadają również Barbara Dolniak z Nowoczesnej oraz Barbara Chrobak z klubu Kukiz’15.

Czy nasi posłowie zrobili już coś dla naszego regionu? Jak wykonywane są przez nich obowiązki poselskie. Sprawdziliśmy to. Przeanalizowaliśmy ich aktywność na podstawie danych zawartych na stronie internetowej Sejmu (dane na dzień 27 lutego 2016). Podsumowaliśmy ich liczbę wystąpień, interpelacji, zapytań, pytań, oświadczeń, a także frekwencję w głosowaniach.

Najwięcej wystąpień sejmowych spośród wszystkich posłów z Zagłębia mają Barbara Chrobak (17), Waldemar Andzel (25, w tym 13 niewygłoszonych) i Anna Nemś (12). Ani razu na posiedzeniach Sejmu nie wystąpił za to Robert Warwas.

Najwięcej interpelacji napisała dotychczas posłanka Platformy Obywatelskie, Anna Nemś (13). Dotyczyły one m.in. budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby w ciągu DK78, pełnej modernizacji linii kolejowej nr 62 łączącej miejscowości Tunel w pow. miechowskim z Zagłębiem Dąbrowskim ujętej w Programie Operacyjnym „Infrastruktur i środowisko” w perspektywie na lata 2014-2020. Niewiele mniej, bo 10, złożyła z kolei jej klubowa koleżanka Beata Małecka-Libera. Te dotyczyły głównie zdrowia (np. w sprawie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii) czy spraw społecznych. Po 9 interpelacji napisali posłowie z Jaworzna – Paweł Bańkowski i Dariusz Starzycki. Jak wynika z udostępnionych przez kancelarię Sejmu danych, ani jednej interpelacji nie złożyła Ewa Malik i Waldemar Andzel z Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni jest za to niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o składanie oświadczeń. Ma ich na swoim koncie aż 17.

Najpilniejszym posłem jest Robert Warwas, który nie ominął żadnego głosowania. Blisko ideału frekwencyjnego są także Dariusz Starzycki i Waldemar Andzel. Obaj opuścili tylko jedno głosowanie. Na drugim biegunie znajduje się zaś Beata Małecka-Libera. Posłanka z Dąbrowy Górniczej na 794 głosowania opuściła ich aż 117.

Nasi posłowie pracują nie tylko na sali plenarnej. Często wykonują też swoje obowiązki w komisjach i podkomisjach. W trzech komisjach zasiada Ewa Malik i Robert Warwas, w dwóch Waldemar Andzel, Dariusz Starzycki, Anna Nemś i Barbara Chrobak, a pozostali zasiadają w jednej.

Posłowie lubią także tworzyć zespoły w parlamentarne. Do 8 zespołów zapisał się Robert Warwas, a do 6 Ewa Malik. Do żadnego zespołu nie należy za to wicemarszałek Barbara Dolniak.

Jak wygląda sytuacja w Senacie, w którym zasiada dwóch senatorów z Prawa i Sprawiedliwości? Michał Potoczny tylko raz wydał oświadczenie (ws. wyodrębnienia rodzinnych ogrodów działkowych z systemu gospodarowania odpadów), zaś Arkadiusz Grabowski – 12. Do tej pory w wyższej izbie parlamentu odbyło się 328 głosowań. Michał Potoczny wziął udział w 321 głosowaniach, a jego klubowy kolega w 147.

Szczegółowe dane znajdziecie na kolejnych podstronachPowiązane posty

  • Tylko Patrzę

    Dlaczego dajecie stare foty?
    Poseł dziś wygląda zgoła odmiennie.
    Nie ma się co wstydzić dobrobytu. Tata zarabia – tata ma.

  • oko

    za dlugie do czytania