Czy w centrum miasta powstanie muzeum? Minister Gliński odrzucił projekt

Ministerstwo Kultury odrzuciło projekt adaptacji dawnego pałacu Schoenów przy ul. 1 Maja w Sosnowcu na potrzeby muzeum historii Zagłębia Dąbrowskiego. Miasto odwołało się od tej decyzji.

Pałac Schöna w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Pałac Schöna w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Władze Sosnowca chciały, aby w zabytkowym budynku, w którym obecnie mieści się siedziba Sądu Rejonowego, powstało Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego.

Co dokładnie miałoby się w nim znajdować? – Przede wszystkim stała wystawa o historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. W tej chwili jej nigdzie nie ma, a w istniejącym muzeum nie ma miejsca na taką ekspozycję – mówił nam na początku listopada Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Pomysł urządzenia w pałacu Shoenów muzeum poparł zarząd województwa śląskiego, który wpisał go na listę z kluczowymi projektami z zakresu kultury. Wszystko zależało od Ministerstwa Kultury. Niestety te odrzuciło projekt.

Sosnowiec odwołał się już od decyzji ministra Piotra Glińskiego. – Odwołaliśmy się od tej decyzji. Teraz czekamy na rozpatrzenie naszego odwołania i odpowiedź ze strony ministerstwa – przekazał nam Rafał Łysy.

Przypomnijmy, że Koszt utworzenia nowej placówki to około 21 mln zł. Wkład gminy miałby wynieść niecałe 15 proc., czyli około 3 mln zł.Powiązane posty

 • srajlesia za Brynicę

  Jakoś nie wierzę w przeprowadzkę do byłego domu górnika na Ludwiku! tam nie ma miejsca na parkingi…
  Wzięli by Wandę!! Problem strupa by się rozwiązał.
  A w byłym pogotowiu mieszkania jak w podobnym pohotelowym obiekcie na Dańdówce…

 • yes yes yes

  Miasto będzie się odwoływać, potem odwoływać od odwołania, następnie protestować i stanowczo protestować 🙂

 • steveminion

  Jeszcze jeden powód by nie lubić bandy „dobrej zmiany”…

 • dez

  Nic nie myślą. Jakby napisali że będzie tam stała instalacja związana z „zamachem Smoleńskim” to by zaklepali projekt i jeszcze dodatkowa kasę rzucili.

 • :)

  Miasto nie ma pieniędzy (bo przecież stadion ważniejszy) na realizację ciekawego zadania…a winny minister i PiS 🙂 Sosnowiec jakąś metropolią nie jest żeby z marszu dostać dofinansowanie na 18 milionów, bo p. Chęciński tak wymyślił…

 • Klaus Maria Brandauer

  Co konkretnie w sprawie powstania tego ciekawie zapowiadającego się muzeum zrobiła posłanka Malik i jej kolega Andzel. Jak zwykle PIS nie potrafi lub nie chce zrobić nic dla Zagłębia. Może dla nich też jesteśmy ukrytą opcją niemiecką?! Brawo Malikowa ważne że plakaty z życzeniami wiszą już od miesiąca!

 • Kamil

  czy radni z PIS-u mogą choć raz ruszyć swe szanowne 4 litery i wstawić się za naprawdę ciekawym projektem, który na pewno będzie służył mieszkańcom. Mam wrażenie, że ta partia ma w 4 literach projekty, które nie dotyczą wielbienia jego ekscelencji Pana K. ewentualnie czegoś dotyczącego brzozy.

 • pytajnik

  Nie było to przypadkiem taķ,że słynący z arogancji i egocentryzmu p.Arkadiusz Chęciński usiłował otrzymać wspacie z pominięciem parlamentarzystów?Już zrobił z siebie idiotę zwołując sesję na Maczkach a okazało się,że dofinansowanie załatwiła Malikowa u ministra infrastruktury.