Konstanty Ćwierk: zakochany w Zagłębiu dziennikarz [HISTORIA]

Najpopularniejszy zagłębiowski dziennikarz z lat międzywojennych. Poeta i radiowiec z Sosnowca. Dla wszystkich życzliwy i pomocny. O kim mowa? Oczywiście o Konstantym Ćwierku.

Konstanty Ćwierk - fot. MBP Sosnowiec

Konstanty Ćwierk – fot. MBP Sosnowiec

Konstanty Ćwierk urodził się 21 listopada 1895 roku w Sosnowcu w rodzinie robotniczej Pawła i Emilii. Ojciec z zawodu był cieślą górniczym, a matka zajmowała się domem. Po śmierci rodziców został adoptowany przez Marię i Pawła Lange. Rodzina ta opiekowała się nim przez kilkanaście lat.

W roku 1905 Konstanty Ćwierk rozpoczął naukę w prywatnej szkole fabrycznej w Sosnowcu. Był pilnym uczniem i miał bardzo dobre oceny. Naukę kontynuował w czteroklasowej męskiej szkole handlowej. Będąc w ostatniej klasie, w wieku 17 lat, rozpoczął pracę korektora w „Kurierze Zagłębia”. Był to jeden z najpopularniejszych wówczas dzienników o charakterze politycznym, społecznym i literackim. Już wtedy Konstanty wyróżniał się ogromną wrażliwością i wiedzą, która imponowała bardziej doświadczonym kolegom po fachu.

Praca w redakcji dała mu szansę zdobycia cennego doświadczenia. Młody Ćwierk mógł na gorąco czerpać wiedzę na tematy aktualne i związane z regionem. Nie wiązał on jednak swojej przyszłości z zawodem dziennikarza. Nastoletni Konstanty Ćwierk interesował się bowiem aktorstwem. – Przy korektorskim biurku zarobię na chleb i poznam pisarskie rzemiosło. To ciekawa praca, daje dużo zadowolenia, ale marzę o występach na scenie, o teatrze, w którym czuję się najlepiej – pisał do jednego ze swoich znajomych.

Pod koniec 1912 roku postanowił wyjechać do Warszawy, gdzie rozpoczął studia w szkole dramatycznej działającej przy Teatrze Wielkim. W czasie nauki podjął pierwsze próby sceniczne, które dawały mu wielką satysfakcję. Niestety życie w stolicy było drogie. Konstanty Ćwierk nie miał stałego dochodu, a oszczędności szybko się kończyły. Dodatkowo wybuchła I wojna światowa, więc zdecydował się wrócić do Sosnowca… pieszo.

ZOBACZ WIĘCEJ:Powiązane posty