Nie pal – zjedz jabłko. Do zmiany zachęcano podczas happeningu [ZDJĘCIA]

Następnym razem, kiedy najdzie cię ochota na papierosa, lepiej sięgnij po jabłko. To rozwiązanie jest nie tylko dużo zdrowsze dla nas i środowiska, ale i zbawienne dla portfela. Do rzucenia nałogu podczas akcji happeningowej zachęcali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Sosnowcu.

Akcja „Jabłko zamiast papierosa” w Sosnowcu – fot. Dominika Zagrodzka

Akcja „Jabłko zamiast papierosa” w Sosnowcu – fot. Dominika Zagrodzka

Akcja „Jabłko zamiast papierosa” odbyła się już po raz trzeci. Obejmuje działania profilaktyczne, promujące zdrowy tryb życia, a jednym z jej celów jest zmotywowanie palaczy do skończenia z nałogiem. Wydarzenie organizowane jest z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Finał akcji odbył się w Urzędzie Miasta w Sosnowcu. Imprezę rozpoczął występ teatralny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2. W krótkiej inscenizacji młodzi aktorzy przedstawili historię rodziny palaczy, w której dzieci próbują zachęcić rodziców do zmiany nawyków. Częstują ich różnymi produktami z, kluczowych w kampanii, jabłek.

Kolejnym punktem wydarzenia były prelekcje włodarzy miasta, dyrekcji szkoły, a także włodarzy miasta i przedstawicieli pozostałych organizatorów Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu.

Prelegenci podkreślali, że zmiany zawsze warto zacząć od siebie. Rzucenie palenia jest dobrym ruchem zarówno dla samego palacza, jak i dla jego najbliższego otoczenia i środowiska naturalnego. O tym, jak rozpocząć wychodzenie z nałogu opowiedziała podczas prezentacji multimedialnej lek. med. Maja Muszyńska-Graca z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego.

Finał akcji był też okazją do wręczenia nagród dla uczniów w konkursie plastycznym. Wystawę prac poświęconych walce z paleniem mogliśmy oglądać przed Salą Sesyjną.

Po zakończeniu gali uczniowie odwiedzili poszczególne wydziały Urzędu Miasta, by zaskoczyć urzędników niespodziewanym prezentem – soczystym jabłkiem, symbolem akcji.  • Civis

    Nie zjem jabłka i będę Palił czy to się komuś podoba czy nie !!!!