Nowy dyrektor sosnowieckiego muzeum. Będzie nim Paweł Dusza

Od 1 kwietnia nowym dyrektorem Muzeum w Sosnowcu będzie Paweł Dusza. Na tym stanowisku zastąpi Zbigniewa Studenckiego.

Za organizację wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców odpowiada Paweł Dusza.

Za organizację wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców odpowiada Paweł Dusza. – Fot. JB

Do dość niespodziewanej zmiany dojdzie na początku kwietnia w sosnowieckim Urzędzie Miejskim. Dotychczasowy naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Paweł Dusza, zostanie nowym dyrektorem Muzeum Miejskiego. To efekt rezygnacji z tego stanowiska Zbigniewa Studenckiego. Dotychczasowy dyrektor podpisał porozumienie i ze względów zdrowotnych nie będzie już piastował swojego stanowiska, ale z muzeum nie odchodzi. Studencki pozostanie pracownikiem placówki.

Nowy dyrektor, Paweł Dusza od wielu lat jest związany z sosnowiecką kulturą. – Chcieliśmy, aby to stanowisko objęła osoba, która doskonale zna się na kulturze i sztuce. Paweł Dusza jest niewątpliwie doświadczony w tym temacie, nadzorował też placówki kulturalne – mówi nam I zastępca prezydenta Sosnowca, Mateusz Rykała.

To na pewno duża szansa dla muzeum, które dotychczas nie miało najlepszej passy. Wielu mieszkańców zarzucało placówce, że brakowało np. wystaw związanych z Sosnowcem i historią miasta.

To niejedyne zmiany w Urzędzie Miejskim. Od 1 marca Wydział Kultury i Sztuki zmienił nazwę na Wydział Kultury i Komunikacji Społecznej, a w jego struktury wcielono Biuro Prasowe, które na początku roku wydzielono z Wydziału Promocji. Kto od kwietnia będzie pełnił obowiązki naczelnika WKS? Na razie nie wiadomo.Powiązane posty

 • kost

  To się porobiło. Podobno to będzie kobieta.

 • kolo

  Lepszym kandydatem był dr Sławomir Witkowski, lecz wygrały układy.

 • Kustosz

  Dziwna ta nominacja Duszy na dyrektora muzeum, bo nie jest on nawet historykiem, ani historykiem sztuki, a tym bardziej kustoszem.
  Jest mgr. inż. – więc nie ma kwalifikacji!
  To może być duża wtopa personalna. Dusza już wcześniej chciał zostać dyrektorem Teatru Zagłębia – słytnna sprawa z ustawianiem konkursu, który unieważniono.
  Muzea rządzą się odrębnymi przepisami – można się spodziewać protestów Rady do spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Muzealników Polskich i innych podobnych organizacji.
  Tę nominację może zakwestionować pani minister – i powinna.