Sosnowiec czeka na DTŚ. Wraz z budową węzła Bór, do przebudowy Ostrogórska i Mikołajczyka

W Sosnowcu trwają przygotowania do jednej z najważniejszych w ostatnich latach inwestycji drogowej – budowy dwóch węzłów drogowych w ramach Drogowej Trasy Średnicowej.

DTŚ wschód

DTŚ wschód

Jak już informowaliśmy pod koniec listopada, w budżecie na 2016 rok zapisano prawie 2 miliony złotych na koncepcję projektową budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Inwestycja powstaje we współpracy trzech miast – Jaworzna (lidera), Sosnowca oraz Mysłowic. – Mamy konsorcjum kilku miast. Jesteśmy tą stroną, która naciska, aby inwestycję doprowadzić do końca. Współpraca jest bardzo dobra, a Katowice przekonały się do niejmówił nam w wywiadzie prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Najpierw węzeł Jęzor

DTŚ węzeł Jęzor - fot. UM Sosnowiec

DTŚ węzeł Jęzor – fot. UM Sosnowiec

Na razie najpewniejsza jest realizacja tzw. I etapu, na który właśnie powstaje koncepcja projektowa. Mowa o włączeniu się DTŚ do S1 w rejonie Fashion House w Sosnowcu. – To rozwiązanie transportowe dla Niwki i Modrzejowa, skorzysta też część mieszkańców Zagórza. Przebieg będzie jednak nieodczuwalny przez mieszkańców, jedynie trzy stare budynki będą musiały zostać wykupione i wyburzone – mówił w czwartek, na sesji Rady Miejskiej, prezydent.

Trasa ma prowadzić z Katowic przez Mysłowice do S1/DK79 w Sosnowcu (Jęzor). Inwestycję wpisano do Regionalnego Programu Operacyjnego i wstępnie wyceniono ją na ok. 300 milionów złotych. Z porozumienia między miastami wynika, że 25% finansowania koncepcji projektowej jest po stronie Sosnowca.

Miasto liczy na drugi etap

DTŚ węzeł Bór - fot. UM Sosnowiec

DTŚ węzeł Bór – fot. UM Sosnowiec

W mieście jednak najbardziej liczą na powodzenie drugiego etapu. Ten obejmuje powstanie tzw. węzła Bór. Trasa miałaby prowadzić od Mysłowic (rejon hipermarketu Real) w rejonie giełdy, ze zjazdami w kierunku Ostrogórskiej, a dalej obok oczyszczalni ścieków, nad ulicą Mikołajczyka, wzdłuż Watta i pod Wojska Polskiego aż do nowego węzła Bór (S1) – poniżej terenów inwestycyjnych.

Równolegle do opracowania węzła Jęzor, trwają prace nad koncepcją węzła Bór. Na razie nie ma pewności, czy będzie finansowanie tej części DTŚ, ale jak usłyszeliśmy w sosnowieckim magistracie, jest ona wpisana do tzw. kontraktu terytorialnego. To jednak nie potwierdza, czy fundusze zewnętrzne się znajdą, a koszt ma być dużo większy od etapu I.

Przebudowa Ostrogóskiej i Mikołajczyka

Najważniejszą informacją są jednak inwestycje towarzyszące. Zgodnie z planami, przebudowana wtedy zostanie ulica Ostrogórska od Ronda Gierka do wlotu na DTŚ – jezdnia zyska po jednym pasie w każdym kierunku, a także ulica Mikołajczyka – mniej/więcej od Dębowej Góry do Ronda Ludwik. Tak wynika z opracowania, jakie było wykonywane na zlecenie miasta.

Jeśli obie jezdnie nie zostaną przebudowane, po prostu się zakorkują. Inwestycje zostaną zapisane jako element budowy węzła Bór. W 2014 roku informowaliśmy, że Urząd Miejski w Sosnowcu wstrzymuje przebudowę Ostrogóskiej do czasu decyzji o budowie tej części Drogowej Trasy Średnicowej. Tym bardziej mieszkańcy Sosnowca powinni kibicować, aby udało się pozyskać fundusze na ten etap DTŚ.

Katowice są na tak

W kuluarach sporo mówiło się o braku przychylności ze strony Katowic, które miały nie być zainteresowane inwestycją. – Rzeczywiście, Katowice bardzo nieufnie podchodziły do budowy inwestycji, a to pewnie dlatego, że nikt z nimi nie rozmawiał, było to załatwiane „na gębę”. Katowice, ze względu wartość inwestycji na ich terenie, nie chciały się włączyć. Prezydent Marcin Krupa ma się dopisać do konsorcjum miast i od nowego roku mamy to razem realizować – zapowiedział prezydent Chęciński.

DTŚ - fot. UM Sosnowiec

DTŚ – fot. UM SosnowiecPowiązane posty

 • srajlesia za Brynicę

  No to na Ostrogórskiej powinni zrobić tory na wiadukcie bo się dwupasmówka będzie korkowała szlabanem – wiocha będzie z tego powodu :]

  • Ryjek

   Jesli sie nie mylę, to tam ma byc wiadukt

   • fwdd

    Pierwsze słyszę

 • Sosnowiczanin

  o jakie 3 stare budynki chodzi – ktoś wie?

  • pieszy pasażer

   no pewnie Jęzor – była strażnica graniczna Austro-Węgier, była szkoła kawałek dalej…
   A trzeci? stacja benzynowa?

   • Gość

    Po drugiej stronie ulicy byłej szkoły, nie stacja benzynowa

 • Civis

  Kiedyś jak byłem mały to zapaliła mi się kołyska i ojciec alkoholik łopatą ją gasił. Dzisiaj przez to jestem forumowym głąbem, ale nie przejmujcie się mną

  • Civis

   Ciebie kibolku chyba ojciec-kibic bardzo mocno dusil szaliczkiem klubiku, nie dosc ze nie potrafisz sobie wymyslec wlasnego nicka to jeszcze nie masz nic ciekawego do powiedzenia, poza glupimi wpisami na poziomie uposledzonego gimnazjalisty…

 • Gość

  Odczuwalne będzie dla ludzi mieszkających w tych trzech budynkach.