Sprawdź czym oddychasz. Rusza pilotażowy projekt jakości powietrza

1 stycznia w Dąbrowie Górniczej ruszają pilotażowe badania jakości powietrza. Ich wyniki m.in. wskażą najbardziej zanieczyszczone miejsca i pomogą ocenić efekty nowego programu ograniczenia niskiej emisji.

Dąbrowa Górnicza – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Badania stanu jakości powietrza w dębowym mieście finansowane są przez miasto. Wykonawcą projektu będzie firma Atmoterm, posiadający duży zespół ekspertów z branży ochrony środowiska oraz dziedzin pokrewnych.

Program ochrony powietrza województwa śląskiego pokazał, że głównym problemem są pyły zawieszone, których źródłem jest niska emisja. W Dąbrowie Górniczej powstanie 20 punktów pomiarowych, a ściślej węzłów sieci monitoringu powietrza. Pozwolą określić, w których miejscach emisja jest najbardziej uciążliwa – mówi Wojciech Rogala, wiceprezes Atmoterm.

Powietrze badane będzie m.in. w śródmieściu, w Strzemieszycach, Ząbkowicach, Trzebiesławicach, Ujejscu, Błędowie, w rejonach rekreacyjnych czy przy granicy z Będzinem i Sosnowcem. Takie rozmieszczenie detektorów pozwoli zaobserwować, w których miejscach źródłem zanieczyszczeń jest spalanie w domowych piecach i kotłowniach, gdzie pochodzą z przemysłu lub napływają z miast ościennych.

Zdecydowaliśmy się na pilotażowy program badań jako pierwsi w Polsce. Samorządy nie realizują takich przedsięwzięć, a nam zależy na tym, by opierać się na dokładnych i rzetelnych danych dotyczących jakości powietrza – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – Tym bardziej, że już wkrótce zamierzamy przedstawić mieszkańcom i wdrożyć niezwykle ambitny program walki z niską emisją – dodaje.

Badania będą prowadzone do końca 2017 roku. Pozwolą one na dokładne określenie liczby dni z przekroczeniem norm, co daje możliwość szybszej reakcji i podjęcia działania w danej dzielnicy.Powiązane posty

  • Sebo

    Krok w dobrym kierunku, ale jakie jest u nas powietrze kazdy wie. Potrzebne sa pilnie radykalne dzialania! Co to za „niezwykle ambitny program walki z niską emisją” ???