Wielkie bum i Szkieletora już nie ma [ZDJĘCIA+WIDEO]

W czwartek 17 listopada w centrum Sosnowca doszło do kolejnego wybuchu. O godz. 13.00 wyburzona została pozostała część Szkieletora.

Wyburzenie Szkieletora - fot. Monika Gruszewicz

Wyburzenie Szkieletora – fot. Monika Gruszewicz

W czwartek z krajobrazu Sosnowca ostatecznie zniknął Szkieletor, czyli nigdy niedokończona siedziba Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do wybuchu, który zamienił dwa segmenty 14-kondygnacyjnego gmachu w gruz wykorzystano 40 kg materiałów wybuchowych, które dotarły na miejsce w czwartek rano. Pierwszy segment wyburzono 4 listopada, jednak ze względu na obawy mieszkańców najbliższych, ponad 100-letnich budynków, nie zdecydowano się wówczas na jednorazowe wyburzenie obiektu.

Po wybuchu rozpoczną się prace porządkowe przy ul. Ostrogórskiej i Rozwojowej, którymi zajmuje się firma Complex z Żor. Następnie Śląski Uniwersytet Medyczny będzie starał się sprzedać działki, które są atrakcyjne. Dotychczas budynek i koszty jego wyburzenia (ponad 853 tys. zł) odstraszały potencjalnych inwestorów. – Po zakończeniu robót uczelnia planuje zbycie przedmiotowej nieruchomości. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na rozwój mieszczącego się w Sosnowcu Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM – mówi Agata Kalafarska-Winkler, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Inwestycja, która miała być sztandarową, rozpoczęto w 1978 roku. Następnie prace zostały wstrzymane w 1993 roku. Od tego czasu obiekt niszczał i szpecił panoramę miasta. Obiekt wielokrotnie próbowano sprzedać, jednak nie było chętnych na jego zakup. Budynek posiadał 14 kondygnacji i 2 kondygnacje podziemne.

 Powiązane posty

  • AduSc
  • obserwator

    Taaak , pani rzecznik „uniwersytetu ….”,…. budynek po fabryce domów nadaje sie bardziej !