Wielkie zmiany przy sosnowieckim kąpielisku. Ścieżka edukacyjno-ekologiczna już gotowa [ZDJĘCIA]

Stawiki to bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Sosnowca miejsce. Teraz wzbogaciło się o nową atrakcję – ścieżkę edukacyjno-ekologiczną.

Zagajnik przy Stawikach – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Zagajnik przy Stawikach – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Sosnowieckie kąpielisko Stawiki, położone w pięknym otoczeniu Parku im. Leona Kruczkowskiego i areny zmagań piłkarzy Zagłębia Sosnowiec Stadionu Ludowego, jest ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców stolicy naszego regionu. Jest to doskonałe miejsce do rodzinnego wypoczynku o każdej porze roku.

Nad tym popularnym zbiornikiem można korzystać z wielu atrakcji, m.in. siłowni pod chmurką, kajaków i rowerów wodnych czy placu zabaw dla dzieci. Dodatkowo na przestrzeni ostatnich kilku lat Stawiki wzbogaciły się o 100-metrową plażę piaszczysto-trawiastą. Fani aktywnego wypoczynku mogą także odwiedzić kompleks sportowo-rekreacyjny Wake Zone, czyli strefę sportów wodnych. Jednym słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku.

Od niedawna, do długiej listy atrakcji w okolicach sosnowieckiego kąpieliska można dodać jeszcze jeden punkt – ścieżkę edukacyjną, gdzie można zobaczyć drzewostan oraz roślinność tego terenu.

Ścieżka o długości ponad 700 m znajduje się na terenie leśnym, pomiędzy kompleksem piłkarskim a kąpieliskiem. Prowadzi ona przez tereny leśne, torfowiska, powierzchnie łąkowa i trawiaste. Ścieżka podzielona jest na 8 stacji. Można tu znaleźć takie stanowiska, jak: Polana, Torfowisko, Wykrot czy Kruszczyk szerokolistny. Przy każdym z nich znajdziemy informacje na temat okalającej teren roślinności, a także zadania dla dociekliwych, które uczą i bawią.

Dodatkowe atrakcje stanowi ul pokazowy, wygodne siedziska czy turystyczna wiata dla odwiedzających.

Koszt inwestycji to 99 tys. złotych. Zakres robót obejmował usystematyzowanie ciągów komunikacyjnych, uporządkowanie zieleni, utworzenie siedzisk z bali, usadowienie ławek oraz altan, montaż uli dla pszczół oraz wykonanie kładki drewnianej nad torfowiskiem, które znajduje się w lasku.Powiązane posty

 • Fix

  Urzędnicy lekką ręką wydają pieniądze publiczne na pierdoły, a drogi dziurawe i połatane. Z chodnikami też nie najlepiej ! Gratuluję „racjonalnego” wydawania środków finansowych wypracowanych przez społeczeństwo Sosnowca. Panie prezydencie Sosnowca więcej kontroli nad swoimi podwładnymi, bo puszczą pana przy następnych wyborach na manowce historii.

  • don’t

   Nawet gdyby cały budżet miasta przeznaczyć na drogi to i tak by to problemu nie rozwiązało 🙂 Kolego kup dobre auto, a nie starego rypla to dziury i koleiny nie będą ci straszne.

   • Taza

    Kolego ja mam „merola” i nie narzekam, ale nie chcę, żeby przez dziurawe drogi robić kosztowne naprawy.

   • Masz

    Jak cie nie stać kup coś tańszego, a no tak przed sąsiadem nie bedzie dobrze wyglądało. 😀

  • steveminion

   Akurat w tym przypadku to najlepiej wydane pieniądze od dawna… Edukacyjność tej ścieżki jest raczej wątpliwa ale za to wspaniałe miejsce na spacery.

  • Taza

   Popieram! dość wydawania pieniędzy na bzdurne pomysły. A może zaorać urząd miejski i posadzić kwiatki?!

 • Zagglebiakkk

  Może by tak za BALATON sie wziąć?! 20 lat temu mnóstwo ludzi tu wypoczywalo,były kajaki,molo,plaża nawet dla dzieci place zabaw huśtawki.Terenów zielonych wokół mnóstwo a wy ladujecie pieniądze w te stawiki bo to niby bliżej centrum.

  • dodo

   Może jak już skończą ładować kasę w Stawiki to wezmą się za Balaton. Ten zbiornik ma potencjał chociaż również dużą konkurencję w postaci jaworznickiej Sosiny.

  • Leo

   Ja również APELUJĘ O REWITALIZACJĘ BALATONU! Balaton mógłby być najbardziej urokliwym zakątkiem w Sosnowcu. W głowie się nie mieści, że miejsce z tak olbrzymim potencjałem jest tak zaniedbane!

 • oo

  Zagłymbioki piszą o głupotach a niektórzy zacierają ręce, bo im kasa podatnikow łatwo bez kontroli spływa do kieszeni. Te pierdoły są niezwykle kosztowne, tylko trzeba się tym zainteresować.