Wiesław Kalicki – seryjny morderca czy niewinna ofiara systemu? Poznaj historię „wampira z Zagłębia” [WIDEO]

W poniedziałek, 24 października odbyła się przedpremierowa projekcja filmu „Jestem mordercą”, który opowiada historię seryjnego mordercy nazywanego „wampirem z Zagłębia” oraz autodestrukcyjnej ambicji młodego oficera policji.

Arkadiusz Jakubik o filmie „Jestem mordercą” - fot. Monika Cygnarowska

Arkadiusz Jakubik o filmie „Jestem mordercą” – fot. Monika Cygnarowska

– Są filmy, które kończą się wraz z napisami końcowymi na ekranie wraz z tym momentem, kiedy na sali kinowej zaświeca się światło i wychodzi z kina. Ten film zdecydowanie nie jest taki. On z nami wędruje, jako coś w rodzaju depozytu, zabierzecie go państwo ze sobą powracając w prywatność, rzeczywistość – mówiła przed projekcją filmu Anita Skwara, animatorka kultury, krytyk filmowy, filmoznawca i kulturoznawca. – Film stawia rzeczywistość w dystansie, bierze w nawias i każe nam myśleć o czymś co dotyczy kondycji ludzkiej – dodała.

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, jest młodym oficerem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet, zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę. Jak wiele będzie w stanie poświęcić dla śledztwa? O tym widzowie będą mogli przekonać się 4 listopada, kiedy film wejdzie do kin.

Film „Jestem mordercą” - fot. Monika Cygnarowska

Film „Jestem mordercą” – fot. Monika Cygnarowska

Działalność wampira rozpoczęła się w 1964 roku. Od tego momentu aż do roku 1970 doszło do 21 napadów przypisywanych jednemu sprawcy. Śledztwo w tej sprawie było długie i żmudne, a mimo to nie odpowiedziało na wiele pytań. Jego proces śledził cały kraj bo w powojennej Polsce była to sprawa bez precedensu. Film zaskoczy nie jedną osobę, która wychodząc z kina zastanowi się czy skazano właściwego człowieka.

Film warto obejrzeć w całości, dzięki doskonałemu zestawieniu obrazów z niepokojącym motywem muzycznym oraz świetnej grze aktorskiej. W filmie zagrali m.in. Agata Kulesza, Piotr Adamczyk, Magdalena Popławska. Doskonałym dopełnieniem obrazu jest genialna rola wcielającego się w wampira z Zagłębia Arkadiusza Jakubiaka oraz partnerującego mu milicjanta – Mirosława Haniszewskiego. Reżyserem filmu jest Maciej Pieprzyca, twórca głośnego filmu „Chce się żyć”.

W trakcie przedpremierowej projekcji filmu na sali obecni byli reżyser Maciej Pieprzyca, a także Arkadiusz Jakubik, który zdradził, że w momencie, gdy otrzymał propozycję roli, zapytał reżysera czy gra rolę Marchwickiego. Gdy padła odpowiedź „nie”, odetchnął z ulgą.

Obraz trafi do kin 4 listopada. Jednak już teraz, Arkadiusz Jakubik, odtwórca jednej z głównych ról zaprasza Czytelników Twojego Zagłębia na film.Powiązane posty

  • Tomek

    To miłe, że Sosnowiec może się pochwalić taką fascynującą historią 🙂