Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – na Modrzejowskiej odbył się odpust [Zdjęcia]

15 sierpnia, to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz wprowadzone w 1992 roku Święto Wojska Polskiego. W Sosnowcu wyjątkowo uroczyście obchodzi się to pierwsze. Tradycyjne główne obchody odbywają się w Katedrze.

W ten dzień w sosnowieckiej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny biskup Grzegorz Kaszak, dokonał konsekracji nowego ołtarza oraz poświęcił ambonkę. Nowy marmurowy ołtarz zastąpił dotychczas używaną drewnianą mensę, która po soborowej reformie liturgii została wysunięta spod tabernakulum. Ta zmiana to dostosowanie się do wymogów prawa liturgicznego, który mówi, że ołtarze w kościołach muszą być kamienne, stałe i poświęcone. W ołtarzu znalazło się miejsce na relikwie bł. Jana Pawła II. W odbywającej się w katedrze uroczystości wzięły udział setki mieszkańców regionu.

15 sierpnia to również tradycyjny odpust. Ulice Modrzejowską wypełniło kilkadziesiąt kramów. Sprzedawcy wystawili odpustowe zabawki, pluszaki i biżuterię. Nie zabrakło też kolorowych balonów, słodyczy, waty cukrowej, kiełbasy z grilla i oscypków, a nawet petard, których wybuchy już z daleka zwiastowały odpustową zabawę.

W tym roku na skrzyżowaniu ulic Modrzejowskiej i Wyszyńskiego rozstawiła się cygańska kapela. Muzycy dopełnili radosną atmosferę święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Powiązane posty