Zagłębie na szklanym ekranie, czyli 10 wybranych filmów nakręconych w naszym regionie

Twórcy i gwiazdy światowego kina w Zagłębiu to rzadkość. Jednak istnieje kilka filmów, które zostały stworzone w Zagłębiu, rozpowszechniając nasz region na dużym ekranie. Wybraliśmy niektóre z nich.

Film „Anna i wampir” - fot. YouTube

Film „Anna i wampir” – fot. YouTube

Dezerter

Sensacyjny dramat wojenny w reżyserii Witolda Lesiewicza z 1958 roku. Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej. Bohater filmu, Robert, zostaje wcielony siłą do Wermahtu. Ucieka z wojska i ukrywa się w opuszczonej kopalni, w miejscu, gdzie schowany został polski skarb kościelny. Film kręcony był między innymi w Sosnowcu.

Czarne Skrzydła

Polski czarno-biały film obyczajowy z 1962 roku, w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Pierwowzorem do scenariusza filmu była powieść Juliusza Kadena-Bandrowskiego o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na zmianę ogólnego przesłania.

Film obrazuje konflikty społeczne i polityczne międzywojennej Polski. Akcja literackiego pierwowzoru toczyła się między innymi w Domu Ludowym w Dąbrowie Górniczej, jednak reżyser zrezygnował z włączenia tego miejsca do swojego filmu.

O ile książka napisana została przez byłego adiutanta Piłsudskiego, kronikarza I Brygady Legionów, o tyle film nakręcony w 1962 roku wielu nazwało propagandą PRL-u i ruchu robotniczego.

Akcja filmu toczy się w Zagłębiu Dąbrowskim, w filmie można zauważyć dzielnicę Będzina, Warpie-Kamionkę.

Zawsze w niedzielę

Polska komedia z 1965 roku. Film składa się z trzech nowel o tematyce sportowej, ukazujące perypetie sportowców różnych dyscyplin. Wiele scen nakręcono na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. W filmie występują m.in.: Jerzy Turek i Kalina Jędrusik.

Zielone lata

Polski film wojenny z 1979 roku, nakręcony na podstawie powieści „Troje znad Czarnej Rzeki” Jerzego Przeździeckiego.

Film o trójce dzieci o różnym pochodzeniu (Polak, Żyd i Niemka), przyjaciół dorastających w Sosnowcu w przededniu II wojny światowej. Film pokazuje zderzenie dziecięcego, niewinnego spojrzenia na świat i przyjaźń z brutalnością wojny i konfliktami dorosłych.

Rycerz

Polski poetycki film fantasy z 1980 roku, w reżyserii Lecha Majewskiego. Jest to średniowieczna ballada rycerska. Fabularny debiut znanego polskiego reżysera Lecha Majewskiego.

Akcja toczy się w średniowiecznej Europie, w fikcyjnym państwie wyniszczonym przez wojny i zarazy, w którym panuje chaos i bieda. Pewien rycerz, nie mogąc znieść widoku cierpień swoich rodaków, wyrusza na poszukiwanie legendarnej „złotostrunnej harfy”, zatopionej w morzu, która ma przynieść zmianę i szczęście. Na swojej drodze spotyka liczne niebanalne postacie. Film kręcony był na zamku w Ogrodzieńcu.

Anna i wampir

Polski kryminał z 1981 roku będący rekonstrukcją schwytania „Wampira z Zagłębia” – Zdzisława Marchwickiego. Twórcy zmienili imiona i nazwiska ofiar, świadków i milicjantów, którzy schwytali wampira. Zdjęcia do filmu robione były w Będzinie, Sosnowcu, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej.

Odyseusz

19- minutowy film dokumentalny z 1981 roku. Prezentuje on portret studenta polonistyki z Sosnowca, który opowiada o swojej codzienności, o swoich obawach i perspektywie dalszego życia. Film nawiązuje do mitu Odyseusza i jego wędrówki Sam bohater kreuje dość pesymistyczny obraz stwierdzając, że łatwiej mu zrozumieć Dublin Joyce’a niż Sosnowiec.

Mur (The Wall)

Film produkcji polsko-amerykańskiej w reżyserii Roberta Markowitza, z 1982 roku. Film kręcono w roku 1980 w Sosnowcu na ulicach Staszica, Okrzei i Dekerta, jednak w Polsce nigdy nie wszedł na ekrany kin.

Akcja filmu toczy się w getcie warszawskim i opisuje dojrzewanie żydowskiej społeczności do podjęcia beznadziejnej walki o godną śmierć. Został on nakręcony wśród przeznaczonych do rozbiórki zabudowań „starej” Środuli, w okolicach gdzie podczas II wojny światowej także istniało getto.

Młyn i krzyż

Film fabularny w reżyserii Lecha Majewskiego z 2010 roku. Jest to adaptacja książki Michaela Gibsona, poświęcona obrazowi „Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla. Akcja filmu rozgrywa się w 1564, w którym Bruegel malował swoje dzieło.

Produkcja filmu trwała trzy lata, z czego dwa lata zajęło komponowanie i montowanie kadrów z obrazów nakręconych w Nowej Zelandii, Polsce (na Zamku w Będzinie) i Czechach. Obraz filmowy powstawał poprzez scalanie nagranych fragmentów za pomocą technik komputerowych. Czasem łączono obrazy rzeczywiste z malarskimi.

Pejzaż horyzontalny

Polski film obyczajowy z 1978 roku, w reżyserii Janusza Kidawy. Społeczno – obyczajowa opowieść o przeobrażeniach ludzi przybywających z różnych stron kraju do pracy przy budowie Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. Trzej nowi robotnicy – Student, Tytus i Chrypulec – mieszkają razem na prywatnej kwaterze. Ich kierownikiem jest inżynier Kolecki, odpowiedzialny nie tylko za przebieg robót, ale także za nadużycia i marnotrawstwo. Kolecki zostaje w końcu zwolniony, a trzej przyjaciele, po wielu perypetiach i wahaniach, zdecydują się zostać w zakładzie, który budowali od podstaw.

Na uwagę zasługuje także fakt, że znana heavy-metalowa grupa Iron Maiden, jako jedna z pierwszych grup muzycznych z Zachodu przyjechała do Polski. Wydarzenie to z roku 1984 roku zostało uwiecznione i dołączone do teledysku „Hallowed by thy name”. Jednym z punktów wycieczki zespołu był zamek w Ogrodzieńcu.

A jakie są Wasze ulubione filmy o tematyce zagłębiowskiej?Powiązane posty

 • Kazik

  Ale o co chodzi ? Ktoś zrobił spis no i co z tego wynika niby ?

  • demokrata

   A o co chodzi z twoim komentarzem? on niby coś wnosi? tu przynajmniej można się czegoś nowego dowiedzieć

 • srajlesia za Brynicę

  Ziemia Obiecana jeszcze

 • steveminion

  „Zielone lata” to prawdziwa perełka dla miłośników historii Sosnowca. Można zobaczyć wiele miejsc których już nie ma w okolicach Sielca…

 • goro

  Napisano w tym artykule, że film Mur kręcono między innymi na ulicy Okrzei w 1980 roku. Ja urodziłem się właśnie w 1980 roku, ale pamiętam, albo wydaje mi się, że pamiętam, że jak byłem dzieckiem na Środuli również kręcono jakieś sceny do filmu (okolice 1988-1990 roku?). Zdaje mi się, że zdjęcia były na ulicy Konopnickiej i w jej okolicach. Musiał być to film o czasach drugiej wojny światowej, kojarzę rozstawione na ulicy żelbetowe zapory przeciwczołogowe typu „jeż”, które w rzeczywistości były z czegoś co przypominało pumeks i łatwo można było je przestawiać. Czołgów, a innego sprzętu wojskowego nie kojarzę. Ma ktoś jeszcze takie wspomnienia czy mnie się to tylko wymyśliło?

  • morfeusz

   Masz rację. Też pamiętam jak kręcili film na Konopnickiej. Pamiętam zasłony dymne, żeby bloków na Kossaka nie było widać. Niestety nie znam tytułu.

   • goro

    Więc jednak dobrze pamiętam 🙂 Dodam coś jeszcze bardzo ciekawego. W tym filmie który kręcono jednym z rekwizytów, było czyjeś popiersie, znowu nie jestem pewien ale wydaje mi się, że samego Stalina. Było całe białe, chyba odlane ze zwykłego gipsu. W toku zdjęć zostało rozbite (widocznie taka scena była w filmie) ale nie na drobne kawałki, tylko na kilka większych. Gdy zdjęcia się zakończyły młodzież ze Środuli w jakiś sposób stała się posiadaczem tego trofeum. Może ekipa je porzuciła, a może po zakończonych zdjęciach rozbite popiersie było niepotrzebne i „darowano” je dzieciom, a może zostało wykradzione z planu po zakończeniu zdjęć. W każdym bądź razie dzieciaki poskładały to do kupy i paradowały z tym po Środuli…
    Skoro nikt nigdzie tego filmu nie wymienia, może to nie była żadna poważna produkcja.

 • Dariusz Giereś

  Ślad na ziemi.Film z 1978 roku o budowie Huty Katowice!!!

 • kork

  Temat beznadziejny

 • ska

  Świetna sprawa, nie wiedziałem, że Ogrodzieniec ma coś wspólnego z Ironami, czad!